<< Zpět do přehledu

Turistický výlet na svatou Markétu – 4.2.2018

Cech horšovskotýnských cyklistek ve spolupráci se sborem dobrovolných hasičů v Křenovech pořádal v neděli 4. února turistický výlet na svatou Markétu. Počasí přímo nabádalo k výletu do přírody. Perfektně logisticky připravený přesun nemohl být naplánován lépe a tak se skupina během hodiny a půl přesunula pomocí vlaku a autobusu z Křenov do Libkova.

S úsměvem na tváři přistoupil do autobusu ve Kdyni místní občan Pavel Fuks, okamžitě se pak ujal role průvodce místních poměrů znalého. Nejdříve celou výpravu osobně pozdravil a  poté krátce naznačil kudy se bude výprava ubírat – na svatou Martétu, kostelík s rozhlednou. Vrch sv. Markéty má zvláštní kouzlo – je pěkně usazen v krajině a zdaleka viditelný. Lidé sem chodí už od nepaměti kvůli úchvatnému rozhledu a neporušené přírodě. Snad z těchto důvodů lidé z okolí na vrcholu vybudovali dřevěnou kapli. Tu posléze vystřídala zděná, která zde stojí doposud. V roce 1887 byla kaple slavnostně vysvěcena za účasti 25 kněží a veliké účasti lidí z okolí. Každého roku v červenci se zde pak na sv. Markétu konala až do roku 1987 pouť. Ve 30. letech 20. století byla vedle kaple postavena dřevěná rozhledna, která zde stála ještě v roce 1947. Ta byla kvůli špatnému stavu odstraněna. V minulosti byl od kaple krásný výhled i bez rozhledny. Stromy v okolí však dorůstají a nakonec zajímavé pohledy do krajiny postupně zmizely. Dlažovští se rozhodli výhled z vrchu obnovit stavbou rozhledny. Nově postavená rozhledna byla slavnostně otevřena 1. ledna 2014.

Skupina se dále ubírala přes vyhlídkové místo u kříže na Dobrou vodu. Zde pak se pocestní občerstvili vodou ze studánky vyvěrající přímo v kapli. Zakončení výletu bylo provedeno v penzionu v Loučimi, kde byl objenaný řízek a nudličková polévka. Celá trasa měřila asi 8 kilometrů a bez problémů ji všichni zvládli. Skupina byla rozmanitá, tvořili ji nejen dospělí, ale i několik dětí. Všichni měli radost, že udělali něco pro své zdraví a nemusí sedět doma u televize.