<< Zpět do přehledu

Turistický výlet na Rýzemberk – 2.2.2019

Cech horšovskotýnských cyklistek ve spolupráci se sborem dobrovolných hasičů v Křenovech pořádal v sobotu 2. února turistický výlet na Rýzemberk. Počasí sice nabádalo spíše k domácímu lenošení, ale trocha extrému v podobě drobného deště občas také neuškodí. A tak se ti nejodolnější odhodllali k přesunu z Křenov do Kouta na Šumavě.

S úsměvem na tváři na železniční zastávce v Koutě na Šumavě čekal kamarád Pavel Fuks, okamžitě se pak ujal role průvodce místních poměrů znalého. Nejdříve celou výpravu osobně pozdravil a  poté krátce naznačil kudy se bude výprava ubírat – na zříceninu Rýzemberk s rozhlednou. Rýzemberk je v překladu Obří nebo Obrova hora a z vyhlídkové věže je jedinečný výhled do dalekého okolí (na Šumavu, Český les a Sedmihoří). Hrad Rýzmberk býval významnou pohraniční pevností, která kontrolovala obchodní stezku z Bavorka procházející Všerubským průsmykem. Hrad byl založen ve 2. pol. 13. století rodem Drslaviců v období, kdy český král Přemysl Otakar II. vedl pohraniční války se sousedním Bavorskem. Konec hradu přivodila teprve třicetiletá válka, kdy byl Rýzmberk několikrát obléhán, pobořen a již neobnoven. V pol. 19. století zde byla vystavěna rozhledna a malá sezónní restaurace. V současné době se na hradě každoročně pořádá „Rýzmberský hradní guláš“ – festival country a folkové hudby.
Skupina se občerstvila buřty pečenými na ohni a o zahřátí se postaral také průvodce Pavel, který podával horký grog a čaj.

Zakončení výletu bylo provedeno v Měšťanské besedě ve Kdyni. Celá trasa měřila asi 10 kilometrů a bez problémů ji všichni zvládli. Skupina byla rozmanitá, tvořili ji nejen dospělí, ale i několik dětí. Všichni měli radost, že udělali něco pro své zdraví a nemusí sedět doma u televize.