<< Zpět do přehledu

Turistický výlet do Kdyně a okolí – 26.1.2020

Cech horšovskotýnských cyklistek ve spolupráci se sborem dobrovolných hasičů v Křenovech pořádal v neděli 26. ledna turistický výlet do Kdyně a okolí. Ranní mrazík a náledí sice nabádalo spíše k domácímu lenošení, ale přesto se sešlo 23 nejodolnějších, kteří se odhodlali k přesunu z Křenov do Spáňova.

S úsměvem na tváři na autobusové zastávce ve Spáňově čekal kamarád Pavel Fuks, okamžitě se pak ujal role průvodce místních poměrů znalého. Nejdříve celou výpravu osobně pozdravil a  poté krátce naznačil kudy se bude výprava ubírat – na Klobouk, poté přes Kout na Šumavě a kolem památného jasanu u Starého Dvora do Kdyně. Kloubouk je malá pozoruhodná stavba na kopci Kolébka nad Koutem na Šumavě při polní cestě ke Spáňovu. Dnešní gloriet byl v roce 2007 rekonstruován a slouží jako příjemné místo k zastavení a krátkému odpočinku s krásným výhledem. Místo je doplněno lavičkami a informační tabulí. Nepravdivá legenda přisuzuje holému návrší zajímavý příběh. Vypráví se, že právě zde ztratil roku 1431 kardinál Giuliano Cesarini, prchající z husity rozehnané křížové výpravy z Domažlic, svoje listiny, zlatý kříž a svůj kardinálský klobouk. Většina přítomných pak v návaznosti na tuto legundu zvolila jako doplněk oblečení slušivý klobouk.

Skupina se občerstvila buřty pečenými na ohni. Zakončení výletu bylo provedeno v Měšťanské besedě ve Kdyni. Celá trasa měřila asi 7 kilometrů a bez problémů ji všichni zvládli. Skupina byla rozmanitá, tvořili ji nejen dospělí, ale i 9 dětí. Všichni měli radost, že udělali něco pro své zdraví a nemusí sedět doma u televize. Fotky pro vás připravil Pepík Váchal pro fotogalerii Karla Waldhanse klikněte zde.