<< Zpět do přehledu

Historie – založení hasičského sboru

Od nepaměti, co sahá lidská mysl, byl oheň nejen dobrým pomocníkem, ale i zlým pánem a všude tam, kde se tímto pánem stal, napáchal nedozírné škody na majetku, zdraví a lidských životech. Tento zhoubný živel také navštívil naši obec a jeden z největších požárů byl v roce 1880, kdy oheň zachvátil a úplně zničil téměř polovinu obce. 
Ušlechtilá myšlenka vzájemné pomoci při požáru, povodni nebo jiných přírodních katastrofách, spojoval síly pro tuto pomoc – to byla živná půda pro vznik masového hnutí hasičstva u nás. To vedlo také naše dědy a otce k tomu, aby v obci založili Sbor dobrovolných hasičů. 
Ustavujíící schůze se konala 5. června 1933 v hostinci U Langů za účasti 54 občanů, starosty župního výboru Josefa Pavlíka za Staňkova a krajského náčelníka Františka Tittelbacha, řídícího učitele z Čermné. Za řízení starosty obce Jaroslava Wuchterleho se přihlásilo 23 činných členů a 19 členů přispívajících.

Funkce v SDHJméno PříjmeníPovoláníAdresa
starostaPetr MarianrolníkKřenovy 12
velitelJaroslavWuchterlemlynářKřenovy 18
podvelitelJan LevičkahajnýKřenovy 21
jednatelOndřejFábrtesařKřenovy 47
vzdělavatelKarel LangrolníkKřenovy 1
dozorce náčiníKarel BozděchrolníkKřenovy 34
četařJakubBerklaunrolníkKřenovy 11
pokladníkAdam Volena Křenovy 9
samaritánJan Pittr  
 ŠtěpánDlouhý  
 Jakub Marian  
členové výboru Jiří Varta  
 AntonínBufka  
náhradníciVáclavLevička ml.  
 Václav Soukup  

Hned za dva dny byla svolána první členská schůze, na které bylo ujednáno vyčlenění finančních prostředků na zakoupení výzbroje. Bylo rozhodnuto provést v obci sbírku a požádat všechny pojišťovny o finanční pomoc. Zároveň byly požádány jednotlivé firmy o zaslání nabídek výzbroje a výstroje. Už do týdne se ohlásilo 5 mistrů krejčovských s nabídkou ušití vycházkového stejnokroje. 
Postupně docházely nabídky firem vyrábějící hasičskou techniku:

  • Ing. Ebrt, Hasičské závody Praha
  • R.A. Smekal, Slatiňany
  • Ing. Stratílek, Vysoké Mýto
  • Českomoravská Kolbeň Daněk, Praha
  • Bohumil Mára, Tábor