Obecní úřad Křenovy
Křenovy 29
345 61 Staňkov
Česká republika

Kalendář

<< leden 2020 >>
PO ÚT ST ČT SO NE
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Úřední hodiny

Středa16:30 - 19:00

Rychlý kontakt

Telefon:+420 778 110 948
E-mail:obec@krenovy.cz

Rychlý odkaz
Metodický list při mimořádných událostech a krizových situacích
Územní plán obce - text
Územní plán obce - výkresy
Úplné znění ÚP Křenovy - Změna č.1
ÚP Křenovy - Změna č.1

Termíny svozu odpadu

leden7., 14., 21., 28.

únor4., 11., 18., 25. 

březen    3., 10., 17., 24., 31. 


Detail [»]
-

Jsme členi sdružení:
Svazek Domažlicko

Detail [»]
-

Aprílové toulání - 1.4.2017

Aprílovou sobotu využili Křenovští a jejich kamarádi k uskutečnění turistického výšlapu na Rokycansko. Dobře naplánovaná cesta vlakem bez delšího čekání na spoj umožnila skupince nadšenců brzký nástup na trasu. V Rokycanech na nádraží čekala paní starostka z Kamenného Újezda Jarmilka, která se okamžitě zhostila role bezchybného průvodce. A pak hurá na trasu. První zastávkou bylo Vojenské muzeum na demarkační linii.
Muzeum na demarkační linii v Rokycanech je největší nestátní vojenské muzeum v České republice. Zakladatelem a provozovatelem je Nadace pozemního vojska AČR. Areál muzea byl slavnostně otevřen 11.11.1997. Na okraji Rokycan se díky podpoře města Rokycany a velení armády podařilo získat místo v bývalých kasárnách raketového pluku přímo na na demarkační linii (tzv. demarkační čára). Muzeum je zaměřeno na vozidla a bojovou techniku, výzbroj a výstroj ČR armády do roku 1938, protihitlerovské koalice a německé branné moci v posledních dnech II. světové války na demarkační linii doplněné výzbrojí a výstrojí ČSLA.
Ve venkovních expozicích je umístěno více než 150 ks vojenské techniky, většinou plně pojízdné. Samostatnými expozicemi jsou expozice automobilní techniky z období II. světové války a poválečné výzbroje ČSLA, ženijní a spojovací technika, dále rozsáhlé expozice obrněných transportérů, tanků a dělostřelectva. Z uvedeného je jasné, že si přišla na své hlavně mužská část skupiny. Se zaujetím si prohlíželi všechny stroje a také s jistou dávkou nostalgie zavzpomínali na svá vojenská léta. Zajímávé a poutavé vyprávění průvodce bylo doplněno i o velké množství filmů, ve kterých byly exponáty z muzea hojně využity. Šlo například o filmy: Kolja, Tobruk, Obecná škola, Zdivočelá země, Vyprávěj, Lidice. To je jen kratičký výčet známých českých filmů a seriálů, ve kterých se objevila vojenská technika z Muzea na demarkační linii v Rokycanech.         
Po vyčerpávající prohlídce ukončené společnou fotografií u Ivana Diviše skupina vystoupala až na rozhlednu Kotel. Rozhledna leží na stejnojmenném kopci Kotel (575 m n. m.), podle kterého dostala své jméno. Na Kotli byla dřevěná rozhledna již od roku 1895, ale bohužel vydržela jen 14 let. Roku 1909 musela být pro svůj špatný technický stav stržena. Současná rozhledna má ocelovou konstrukci s celkovou výškou 28 metrů. Z vyhlídkové plošiny můžete spatřit například hrad Radyně, Plzeň, či Rokycany (ty máte opravu jako na dlani). Dále je krásný výhled na Brdy a při dobré viditelnosti není problém zahlédnout šumavské či krušnohorské vrcholky. Orientaci usnadňují panoramatické fotky s popisem. Po dostatečném pokochání se krajinou skupina společně pokračovala do Kamenného Újezda, kde byl cíl aprílového toulání. Posezení v místním hospůdce Pod jasanem bylo tou nejlepší tečkou za výborným výletem. Nutno dodat, že kromě výborného piva z minipivovaru Loužek byla na jídelníčku také místní specialita - koule z kuřecího masa se šunkovo-sýrovou náplní. Všichni si moc pochutnali.
Procházka probouzející se přírodou byla pro všechny výbornou relaxací a odpočinkem na čersvém vzduchu. Velké poděkování patří starostce obce Kamenný Újezd Jarmile Vaňourkové za vzornou organizaci a plánování výletu na Rokycansko.
Akce se zúčastnilo 25 turistů z toho 3 děti. Všichni se vrátili domů nabyti pozitivní energií a svěží. A to není apríl!